Co bych měl umět

29. února 2012 v 22:48 | <"))<

Bez nějakých těch dovedností se to asi neobejde...

15.3.2012 Nový poznatek - Na první místo v důležitosti toho, co by měl každý zvládat a umět, slavnostně pasuji umění ČÍST a HLEDAT.

Věcí zcela základní a nepostradatelnou je (a světe div se) UMĚT KRESLIT. Ať se vám to líbí nebo ne.

Někdo si možná řekne, že to je přeci jasná věc, ale je to právě nejčastější důvod neúspěchu, máme-li se bavit o přispívání ilustracemi do Howrse. Už mnohokrát po mě někdo chtěl abych se koukla na jeho výtvor a řekla mu co je na něm tak špatného a proč vlastně neprošel ani schválením, natož hlasováním. Ve většině takových případů bylo namístě dané osobě naznačit, že kresba je jak ze školky a že taková opravdu asi šanci nemá...


Když mi bylo 7 a podle předlohy jsem nakreslila svého prvního "vystínovaného" koně, neexistovalo pro mě nic dokonalejšího. Onu patlanici mám stále schovanou, a pravda, na 7 let je možná ucházející, ale stále je to pouze patlanice :) Chci tím říct, že ne každý autor, natož pak malý, mladý, dětšký autor, umí svůj výplod objektivně posoudit.
Jednoduchou metodou, jak zjistit jestli moje kresba "stojí za to", je prosté porovnání. Najděte si někde povedenou kresbu, klidně nějakou z Kreativního prostoru, a podivejte se na ni vedle té vaší. Hm?

Žádná z osob, která kvalitně a pořádně kreslí se to nenaučila přes noc. Každý takový člověk kreslí dlouho, počmáral spoustu papírů a spoustu jich zmačkal a zahodil do koše. Jde o to prostě a jednoduše se UČIT. Stejně jako ve škole. Dostanete návod jak se taková kresba tvoří, vyzkoušíte si to a pak trénujete a trénujete, než budete danou látku umět. A rozhodně se vám nepodaří naučit se všechno najednou, to nejde. Pěkně postupně. Chce to trpělivost a čas a s tím je potřeba se smířit :)

V momentě kdy "máte v ruce" základní kreslířské postupy, zvládáte načrtnout tvary, stíny a následně nanést barvy, a máte k dispozici grafický program a ideálně taky tablet, nic vám nebrání v tom, abyste začali tvořit v počítači. Tím se dostáváme k druhému nepostradatelnému umu a tím je OVLÁDÁNÍ GRAFICKÝCH PROGRAMŮ.

I to je potřeba se postupně učit, i když to může být mnohdy úkol velmi zapeklitý. Prvotním požadavkem je ovládat základy práce s počítačem. Umět otevřít, uložit, přejmenovat, přesunout soubor a podobné. Předpokládám, že v dnešní době s tímto nebude mít nikdo velký problém.
Když už máte tedy nějaký grafický program, ideálně v češtině, je dobré se s ním seznámit. Naprosto nejlepší je metoda "pokus - omyl", tedy taková, kdy si jednotlivé funkce a nástroje prostě vyzkoušíte. K porozumění vám můžou pomoct oficiální návody a příručky k danému programu nebo taky spousta návodů od různých autorů, které jsou k nalezení na internetu.

Dřív než se budete na cokoliv ptát, zkuste pořádně hledat a zkoušet, protože to, na co sami přijdete budete umět nejlíp.

Stačí si otevřít obyčejný Google a do vyhledávače zadat pár základních slov a ono už jistě něco vyleze. Například "photoshop průhledné pozadí" a hnedle máte hromadu rad a postupů.

Berte na vědomí, že vytvořit povedenou kresbu není jednoduchá věc a nemůžete chtít být ze dne na den umělcem. Uvědomte si, jak na tom se svým kreslením jste a spíš než abyste se snažili do hry protlačit množství podivných a umouněných kreseb, které beztak nebudou mít z tisíce různých důvodů šanci uspět, věnujte ten čas pořádnému učení se a zkuste to naostro třeba příští měsíc. Změna k lepšímu tam určitě bude ;)

Dejte tomu hlavně trpělivost, snahu a čas!
 

107 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama