Co k tomu potřebuju

28. února 2012 v 23:54 | <"))<

Co potřebuji k vytvoření ilustrace?

Jak je to s pravidly pro Kreativní prostor a Černou perlu už jste nejspíš nastudovali. Teď se dostaneme o chlup blíž samotnému kreslení.

Ilustrace je vždycky kresbou. To znamená, že je potřeba ji NAKRESLIT (v případě malby namalovat). A k tomu je nutné se náležitě vybavit.

Nejlepším přítelem každého začínajícího kreslíře je obyčejná tužka a papír. Možnosti se otevírají zkušenějším s použitím různých grafických programů. Pro kreativní prostor jsou použitelné obě možnosti.


Kreslím kresbu na papír:

Tak, jak jste běžně zvyklí, můžete vaši ilustraci pro KP vytvořit na obyčejný bílý papír. Tužkou, pastelkami, vodovkami, akvarelem, fixou, a tak dále a tak dále.. Kresba by měla být dostatečně barevně výrazná, proto je lepší použít sytější barvy (hustší temperu, měkčí pastelky). Je dobré kreslit obrázek taky dostatečně veliký, žádné prcky.
Po dokončení je potřeba dostat obrázek do počítače, ideálně naskenovat, lze ho i vyfotit. Případně ho lze v počítači ještě doupravit.

Povedená a kvalitní kresba na papír má úplně stejnou šanci na úspěch jako kresba vytvořená v počítači.

Kreslím kresbu v počítači:

K tvorbě ilustrací v počítači, což je nejspíše ta žádanější varianta, je zapotřebí mít k dispozici odpovídající grafický program. Grafické programy patří mezi software, který není běžnou součástí operačních systémů = v počítači ho nebudete mít dokud si ho tam nenainstalujete.
Většina těchto programů je dostupná na internetu pouze v takzvaných trial verzích (zkušební verze na omezený počet dnů) a pokud jej chcete využívat naplno, je potřeba si program koupit. Programů existuje celá řada, některé jsou ovšem poměrně složité na ovládání a ne každému se práce s nimi bude dařit. Rozhodně ne hned. Je potřeba se s nimi nejprve naučit zacházet.


Pro představu se můžete podívat, jak vypadají některé z použitelných programů:

GIMP
Obrázek v plné velikosti ZDE

GIMP, neboli GNU Image Manipulation Program, je grafický editor, který je volně ke stažení. Slouží k úpravě fotografií, retušování, tvorbě grafiky a lze ho použít i ke kreslení. V Gimpu lze provádět zcela základní i pokročilé úpravy. Ovládání programu je čistě individuální, každému sedne jinak. Pro tvorbu ilustrací do KP je to ovšem jednoznačně vhodný kandidát. Ke stažení zdarma, v češtině.

Adobe Photoshop CS
Obrázek v plné velikosti ZDE

Nejvyužívanější profesionální grafický program, který nabízí spoustu možností. Hodí se jak pro kreslení a grafickou tvorbu ve vysoké kvalitě, tak i pro práci s fotografiemi. Množstvím funkcí se ovšem pro spoustu uživatelů stává poměrně těžko ovladatelným a chce to dost trpělivosti a času, než se s ním naučíte. Každopádně je to dobrá volba. Dostupný také v češtině.

Autodesk SketchBook Pro
Obrázek v plné velikosti ZDE

SketchBook je parádní a velice jednoduchý program pro tvorbu náčrtů, ale i propracovanějších kreseb. Přehledná plocha nabízí dostatek prostoru a všechny funkce jsou poruce. Na výběr máte z pestré řádky štětců jejichž velikost můžete upravovat jednoduchým táhnutím myši, modré kolečko umí plátno přiblížit, nebo posunout. Stejně jako GIMP nebo Photoshop zvládá SketchBook vytváření vrstev. Jednoduchý program, doporučuji vyzkoušet. Pouze anglicky.

ArtRage
Obrázek v plné velikosti ZDE

Spíše pro zajímavost ještě program ArtRage, který je svým ovládáním obdobně jednoduchý jako předchozí. Narozdíl od SketchBooku zde ovšem kreslíte na "plátno" a veškeré nástroje se chovají zcela realisticky. Vzniká tak efekt skutečné umělecké kresby. Pro náčrty a a drobné kresby zcela ideální. Lépe se v něm bude pracovat s využitím tabletu. Rovněž pouze v angličtině.

Myší nebo tabletem?

Tablet, neboli polohovací zařízení, vám umožňuje pomocí speciálního pera kreslit na povrch tabletu, odkud je obraz přenášen do grafického programu. S trochou cviku se vám s ním bude kreslit stejně dobře jako tužkou na papír. Narozdíl od myši vám tablet umožňuje provádět naprosto přesné tahy a pero se drží lépe než myš, šetří tak ruku. Na trhu máte na výběr z velkého množství tabletů různých značek, které se liší velikostí plochy, na kterou kreslíte a především citlivostí (rozlišením, přítlakem pera, atd.). Od toho se také potom odvíjí jejich cena. Kvalitnější tablet je pro svou cenu běžným uživatelům méně dostupný, ale vybrat si lze i levnější, který svůj účel při kreslení pro zábavu jistě splní také.


Myší to jde samozřejmě taky, ale chce to víc trpělivosti a přesnou rukou. Já osobně mám ruku s myší vždycky pouze dřevěnou :)
 

91 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama